Кошик 0
Список порівняння 0 Список бажань 0
Особистий кабінет
Меню
Графік роботи: Пн. - Пт.: 9 - 17, Сб. - Нд.: вихідні
Єдиний номер гарячої лінії: +38 095 239 40 02
Графік роботи: Пн. - Пт.: 9 - 17, Сб. - Нд.: вихідні
+38 095 239 40 02 Замовити консультацію

Особливості конструкції причепів для легкових автомобілів

Особливості конструкції причепів для легкових автомобілів


Конструкція причепа для легкового автомобіля має ряд особливостей. Основою корпусу є рама, до якої кріпиться дишло, кузов і підвіска, а також інші додаткові пристрої.

Рама повинна бути досить міцною і забезпечувати жорсткість всієї конструкції причепа. Всі елементи зазвичай з'єднуються шляхом зварювання (в такому випадку обов'язково перевіряйте якість швів) або за допомогою болтів. Причепи підвищеної вантажопідйомності мають раму більш складної конструкції.

Великою перевагою для Вас буде висувне дишло і вікна, що борти. Тоді Вам не доведеться докладати величезних фізичні зусилля при перевезенні габаритних вантажів.

Кузов причепа як правило виготовляється з пофарбованого або оцинкованого металу. Обробка металевих елементів причепа методом гарячого цинкування набагато ефективніше цинкового напилення або фарби.

Підвіски причепів бувають незалежними (пружинні і торсіонні) - вони м'які - кожне колесо в такому причепі рухається окремо від іншого, і залежними (ресорна).

Пружинна підвіска найпростіша, зазвичай її ставлять на причепи з малою вантажопідйомністю. Її можна ремонтувати в дорозі, він має підвищену прохідність на бездоріжжі і добре захищає від вібрацій під час руху.

Торсіонна підвіска (або гумово-джгутова) міцна і довговічна. Складається всього з декількох деталей: два важеля, які утримують колеса, і захисна труба. Єдиний недолік - при поломці тріснув, підвіску доведеться міняти повністю, так як всі її рухомі елементи приховані.

Ресорах найнадійніша, дозволяє перевозити на причепі досить важкі вантажі, витримуючи будь-які навантаження. Причепи з таким типом підвіски підходять для перевезення будівельних матеріалів, а також для використання в фермерських господарствах.

Ресорах майже не ламається, вона може проїхати десятки тисяч кілометрів без ремонту. Для цього її потрібно регулярно змащувати, щоб продовжити термін служби і позбутися від скрипів.

Також є підвіска змішаного типу, яка поєднує переваги пружинного і ресорної підвіски - це забезпечує велику стійкість, надійність, хід, додаткову можливість змінювати жорсткість при знятті або установці пружин.

Колеса причепа можуть перебувати як під кузовом (більш об'ємні), так і за його межами (така конструкція легкового причепа доставляє менше клопоту при його зберіганні і переміщенні).

У причепах, обладнаних гальмом, зазвичай він інерційний, або, як його ще називають, гальмо накату. За типом приводу гальма причепа для легкового автомобіля можуть бути механічними, з тросовим приводом, або, що буває вкрай рідко, гідравлічними. Звичайно, у механічного гальма є цілий ряд недоліків: в тросикові оболонки потрапляє бруд, самі троси розтягуються. Проте механічний гальмо простіше обслуговувати навіть в гаражних умовах.

Для буксирування причепа на легковому автомобілі повинен бути встановлений тягово-зчіпний пристрій з зчіпним кулею (фаркоп) і штепсельною розеткою, через яку підключається електрообладнання причепа до електричної мережі автомобіля.

Відзначимо, що для правильного вибору причепа Ви повинні правильно оцінити пристрій і особливості різних моделей, з якими Вас може ознайомити консультант при покупці. Головне пам'ятайте, що під час експлуатації причепа Ви повинні регулярно перевіряти гальмівний механізм і причіпний пристрій, корпус і болтові з'єднання.




Онлайн курсы IT